Aktuality

Cena elektriny: Ako pochopiť ročné vyúčtovanie?

Vypočet

Elektrina je najdôležitejší zdroj energie v domácnosti. Cenu elektriny pre našu domácnosť hľadáme v ročnom vyúčtovaní, ktoré je príliš zložité. V tomto článku si ukážeme, ako mu porozumieť.

Cítime sa rovnako bezradne, keď dostaneme od elektrikárov ročné vyúčtovanie? Jednoduché veci rozpísané na štyri strany tak, aby sa v tom nikto nevyznal. Na Slovensku totiž platí Zákon o energetike (251/2012 Z.z.), ktorý v záujme našej ochrany núti dodávateľa napísať nám hromadu zbytočných čísel. A ako to už býva, v záplave zbytočných čísel sú dôkladne ukryté tie dôležité.

Aj tak každého zaujíma len cena elektriny, koľko jej spotreboval a koľko to celé stojí. V ideálnom prípade by tieto údaje mali byť napísané úplne zrozumiteľne hneď na prvej strane výpisu tak, aby sme nepotrebovali čítať tie ďalšie strany. Tam nech si energetici píšu čo chcú, nás to nezaujíma.

Napríklad v Žiline sa o nás stará Stredoslovenská energetika. Robia veľké pokroky v šetrení životného prostredia a vyúčtovania posielajú mailom. Na každý byt sa takto ušetria štyri listy papiera, obálka aj poštovné. Navyše, vo vyúčtovaní sú živé odkazy na priame zaplatenie faktúry. Len zrozumiteľne napísaná cena elektriny tam zvyčajne chýba.

My chceme dostať takýto dopis:

Vážený klient,

za Vaše odberné miesto platíte fixný poplatok 8,244 € mesačne. Ročne uhradíte 98,93 €.

Minulý rok ste spotrebovali 1694 kWh elektriny s jednotkovou cenou 0,14243110 €/kWh, spolu za 241,28 €.

Vaše celkové náklady za fakturované obdobie boli 340,21 €.

Na preddavkoch ste nám zaplatili 297,00 € a máte nedoplatok 43,21 €. Prosíme Vás o úhradu nedoplatku do štrnástich dní od doručenia tohto výpisu.

Vaša tarifa za dodávku elektriny je DD2. Ak by ste boli v tarife DD1, vaše náklady za minulý rok by boli 345,43 €. Tarifu si môžete zmeniť raz ročne. Pri rozhodovaní Vám pomôže aktuálny Cenník elektriny pre domácnosti.

So srdečným pozdravom
Váš dodávateľ energie

ale príde nám takéto vyúčtovanie:

SSE Faktúra za odávku elektriny 1. strana SSE Faktúra za odávku elektriny 2. strana SSE Faktúra za odávku elektriny 3. strana SSE Faktúra za odávku elektriny 4. strana

Kde sú schované informácie, ktoré hľadáme?

 1. Množstvo spotrebovanej elektriny je uvedené na konci tretej strany. Spotreba je rozpísaná podľa jednotlivých období, kedy sa menili ceny.
  SSE Faktúra za elektrinu - nameraná spotreba


 2. Cena za odberné miesto a spotrebovanú elektrinu je niekedy uvedená na prvej strane vpravo, približne v strede strany (napríklad tam bola v roku 2012, alebo teraz v 2020). Zvyčajne vo výpise táto informácia chýba. Ak je uvedená, sú to len aktuálne ceny k poslednému dňu fakturovaného obdobia.

 3. Zákaznícke (koncové) ceny obyčajne vo výpise chýbajú . Potrebujeme zobrať lupu,  kalkulačku a prelúskať sa tabuľkami na tretej strane výpisu.
  Napríklad fixný mesačný poplatok za odberné miesto je pre rok 2019 v tabuľkách zakódovaný takto:
  0,7500+6,000=6,75€ a ešte nezabudnúť pripočítať DPH: 1,20 x 6,75 = 8,10 € / mesiac.
  Koľko stála kWh elektriny v roku 2019? Najprv je potrebné spočítať všetky čísla v červených rámikoch, potom previesť MWh na kWh (1 MWh = 1000 kWh) a nakoniec pripočítať DPH.
  Výsledok je: (108,3822 €/MWh /1000) x 1,20 =0,130059 €/kWh.
  SSE Faktúra za elektrinu - koncové ceny rozpísané na položky


 4. Finančné vysporiadanie platieb za účtovné obdobie Výška zaplatených preddavkov, celková fakturovaná suma a preplatok / nedoplatok vo výpise sú zrozumiteľné, hneď na prvej strane vpravo dole.
  Aj tu nás čaká prekvapenie. Zálohových platieb je len 11. Ak máme SIPO, všetko je v poriadku, inak môže nastať problém s nadbytočnou platbou. Pri mesačných zálohových platbách 27 € (11 x 27 = 297) znamená fakturovaný nedoplatok 29,25 € v skutočnosti len bezvýznamných 2,25€ . 

  Prehľad zaplatených preddavkov
  Skontrolujte si to, je ich len jedenásť.

 5. Nová výška preddavkov, je na prvej strane úplne dole. Ak máme SIPO všetko sa upraví samo, ale keď chceme platiť trvalým príkazom, potrebujeme si ho nastaviť nanovo a najmä treba dať pozor na počet opakovaní – musí prebehnúť práve jedenásť platieb.
  Harmonogram preddavkových platieb, pozor je ich len jedenásť!

  Aby bola situácia absurdnejšia, doterajšia zálohová platba 27 €, ktorá dokonale pokrývala výšku mesačnej spotreby, sa upravila na 31 €. Energetici majú asi malú finančnú rezervu, potrebujú si od nás požičať.


Súťažná otázka na záver

Spoločne sme prešli všetky potrebné detaily vyúčtovacích faktúry za elektrinu a prichádza čas na kontrolnú otázku. Nasleduje scan z môjho ročného vyúčtovania z rokov 2012/2013. Na prvý pohľad vidno, že toto vyúčtovanie sa energetikom mimoriadne vydarilo. Zapojme sivé bunky a poďme riešiť.

Súťažná otázka znie:

Aká bola fixná a variabilná zložka ceny elektriny v máji 2012? Vaše odpovede môžete písať do komentárov pod tento článok (nebudú sa zobrazovať ostatným čitateľom), alebo do diskusie pod týmto Facebookovým príspevkom, kde ich uvidia všetci.

Rozpísané ceny elektriny na vyúčtovaní 2012/2013

Vaše otázky a pripomienky k téme zanechajte prosím v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť na všetky odpovedať. Váš názor je dôležitý, aby sme vedeli, čo Vás zaujíma a mohli sme Vám lepšie pomáhať.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *