Úvod

Koľko dokážeme našetriť?

Šetrenie penazí

Odkladám si desatinu svojich príjmov na špeciálny účet a chcem vedieť, aké veľké úspory vytvorím pred odchodom na dôchodok? Odpoveď je v tomto článku.

Už vieme, že Všetci budeme milionári. Otvorili sme si samostatný účet a začali naň pravidelne posielať desatinu svojich príjmov. Veľmi rýchlo zistíme, že tie peniaze nechýbajú k bežnému životu, na ktorom sa nič dôležité nezmenilo. Teraz chceme vedieť, aký bude výsledok nášho úsilia.

Výsledok šetrenia závisí od dvoch dôležitých čísel. Najprv koľko dokážem pravidelne odložiť bokom a neskôr, ako sa mi podarí rozmnožiť úspory.

Na spôsobe investovania  záleží.

Peniaze bezpečne odložené na bežnom účte, termínovanom vklade, alebo vkladnej knižke sú dnes úročené približne 0 % úrokovou sadzbou. Aktuálne údaje sú zverejňované na Finančnej hitparáde.

Lepšie sú úročené firemné dlhopisy, ale pri nich je často riziko straty vyššie než ponúkaný výnos (preto pred nimi varuje aj Národná banka Slovenska. Nie je výnimočné, že dopadnú takto).

Najvyššie výnosy sa dajú dosiahnuť na akciových trhoch. Je to nebezpečné, keď človek nevie čo robí, avšak pri dlhodobých sporiacich plánoch je možné bez väčšej námahy zarobiť v priemere 5 % až 7 % ročne. Pri veľkom šťastí sa dá aj trocha viac, ale nikdy neverím nikomu, kto ponúka vyšší výnos bezpracne.

Naše úspory budú rásť

Vývoj úspor vidíme na obrázku. Predpokladáme priemerný slovenský plat a šetríme desatinu čistého príjmu. Úročenie je odstupňované od 0 % ročne (bežný účet) až do 7 % ročne (akciový index).

Nárast úspor podľa miery úročenia
Predpokladaná výška úspor podľa výšky úrokov od 0 % p.a. do 7 % p.a. pre obdobie rokov 2020 až 2064.

Čiernou farbou je objem peňazí, ktoré by sa povaľovali na bežnom účte bez zhodnotenia. Keďže za 45 rokov zarobíme milión eur, na účet odložíme 100 tisíc €. Jednopercentný úrok na termínovanom vklade veľa nerieši, a to sme ani neodpočítali daň z výnosu. Pri vyšších výnosoch to začína byť zaujímavé.

Prvých desať rokov výsledok sporenia takmer nezávisí na výške úrokov. Netreba hneď od začiatku riešiť investičnú stratégiu. Je dôležité začať šetriť a vytrvať.

Máme k dispozícii desať rokov, počas ktorých je vhodné naučiť sa rozumne investovať.  Tiež môžeme pokojne investovať do rizikovejších aktív, napríklad akcií, pretože prípadné výkyvy cien majú zanedbateľný vplyv na výsledok. Toto neplatí, ak odchádzate do dôchodku za menej ako pätnásť rokov.

Neskôr prichádza čas dôkladnejšie sa zaoberať investičnou stratégiou. V tejto fáze je už žiaduce orientovať sa na finančných trhoch a/alebo si nájsť dobrého finančného poradcu. Odmena za vynaložené úsilie je obrovská. Keď všetko urobíme dobre, po 45 rokoch môžeme mať na účte tristotisíc až pol milióna eur.

Na týchto stránkach Vás naučíme všetko potrebné, aby ste získali z pohodlia domova svojho pol milióna eur.

Naozaj je možné za 45 rokov dosiahnuť polmiliónové úspory tým, že v práci zarobíme milión eur, desatinu odložíme bokom a správne investujeme. Naučme sa starať o svoje peniaze a odmenou je štyristotisíc eur zisku. Nikdy v živote sme sa nenaučili nič užitočnejšie. A všetko to začína od prvých 100€, ktoré zajtra odložíme na osobitný účet. 

Dôležité je  hneď teraz začať odkladať desatinu svojich príjmov.

Máme desať rokov času, aby sme sa naučili investovať. Až potom sa naše úsilie začne premieňať na hmatateľné výsledky.

Postarajme sa o vlastné peniaze a odmenou nám bude štyristotisíc eur.

Na tomto portáli Vás naučíme všetko potrebné.

Zarábaj v práci, bohatni doma!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *