Úvod

Skutočné peniaze sú tie neviditeľné

Vrecká bez peňazí

Bohatnutie spočíva v naučenej schopnosti vidieť peniaze. Tie skutočné peniaze sú totiž neviditeľné.

Vo farebné papierikoch nazývaných peniaze sa nachádza len približne 10% zo všetkých peňazí, ktoré prúdia svetom. Avšak väčšina ľudí považuje tieto papieriky za cieľ svojho snaženia. Kvôli nim chodia každý deň do práce a potom ich míňajú v obchodoch. A vždy je ich nedostatok.

Podľa psychologických výskumov je každý človek presvedčený, že všetky jeho finančné problémy by zmizli, keby mu stúpol plat o tretinu.

Finta je v tom, že tie problémy nezmiznú, ale viac narastú. Nie je dôležité koľko peňazí zarábame, ale čo s nimi robíme potom. Tomu, kto odkladal desatinu platu, sa zvýšia úspory o tretinu. Tomu, kto žije na dlh zvyčajne stúpnu o tretinu jeho pôžičky. Po krátkom čase sú všetci v rovnakej situácii ako boli predtým (vlastne ešte v horšej) a zas potrebujú zvýšiť plat o tretinu.

Naša schopnosť zaobchádzať s peniazmi nie je vrodená.

Mladý človek vo veku 20 – 25 rokov dokáže minúť celý svoj mesačný plat počas jediného víkendu. Robia to tak všetci jeho kamaráti. Je na to navyknutý, preto je mu to logické a nevie si predstaviť iný prístup k životu. Je pochopiteľné, že mladí uprednostňujú okamžitú spotrebu pred dlhodobými plánmi. Už menej pochopiteľné je, prečo potrebujú všetky zarobené peniaze minúť na ten istý tovar, povedzme alkohol. Nestačilo by minúť polovicu peňazí a s tou druhou urobiť niečo rozumné?

Moja súkromná štatistika hovorí, že keď zamestnáme mladého človeka do 25 rokov tak pri cca každom štvrtom sa do mesiaca ozve exekútor a zablokuje mu plat. Zvyčajne ho naháňajú dvaja až štyria exekútori naraz. Typické sú dlhy u mobilného operátora, v zdravotnej poisťovni a v niektorom z multilevelov.


Príklad bežnej situácie:

Človek si niekde urobí dlh 100 € a prestane otvárať poštu. Čo oči nevidia, to srdce nebolí.
Zatiaľ sa v pozadí deje nasledovné:

 1. Najprv začnú chodiť upomienky. Prvá je zvyčajne bezplatná, druhá za 20€.
  Výška dlhu: -120 €
 2. Potom je chvíľu kľud a dlh potichu rastie dva roky rýchlosťou 20% ročne.
  Výška dlhu: -173 €
 3. Po dvoch rokoch sa dlh dostane k právnikovi (+60€), ktorý podá na súd (+12€) žiadosť o vydanie platobného rozkazu.
  Súd rozhodne v zrýchlenom konaní bez účasti obžalovaného a rozhodnutie pošle poštou.
  Výška dlhu: -245 €
 4. Ak sa človek nespamätá, spis sa posunie k exekútorovi, ktorý sa obráti na súd so žiadosťou o povolenie exekúcie (+12€). Súd žiadosť do mesiaca schváli.
  Výška dlhu: -257 €
 5. Exekútor zablokuje dlžníkovi všetky účty a pošle mu dopis.
  Ak splatí svoje dlhy do 10 dní, bude exekučný poplatok len 10%, neskôr 20% z exekuovanej sumy. Po zahodení aj tejto poslednej výzvy pred popravou začína naháňačka.
  Aktuálna výška dlhu je – 308 €

Ak sa aj človek spamätá, práve dobrovoľne zažil spotrebný úver s úrokom 208% za tri roky, ktorý bude musieť nedobrovoľne splatiť.


Nanešťastie logika veľkej časti dospelých ľudí sa od mladosti príliš nezmení. Na zmenu je potrebné vedomé úsilie a nepohodlie. Oveľa ľahšie je zaujať taký logický postoj nevedomosti kombinovanej s nezáujmom.

Väčšina finančných produktov je zostavená tak, aby klient vymenil svoje peniaze za dobrý pocit. To čo vidia oči slúži na odpútanie pozornosti od skutočnej podstaty veci. Takto sa zbohatnúť nedá. Ohľadom peňazí sa nesmú robiť emocionálne rozhodnutia. Peniaze sú len čísla a tak je k nim potrebné pristupovať.

Vidieť peniaze sa treba naučiť

Je nutné zatvoriť oči a použiť rozum. Môžeme celý život chodiť do práce a nikdy nezistíme, že sme mohli mať na účtoch pol milióna eur. Samé od seba sa neobjavia. Postupne treba trénovať a začať okolo seba hľadať tie neviditeľné peniaze. Sú úplne všade. Je ich oveľa viac než tých papierových. Na tejto stránke sa naučíme, ako ich nájsť a ako ich získať.

Peniaze sú čísla, preto okrem zdravého rozumu je potrebná kalkulačka , ktorá vie spočítať +, -, x, /. Na začiatok to úplne stačí. Pre tých úplne pokročilých sú potrebné ešte dve ďalšie tlačidlá x^y a log. Najprv je dobré si všetko počítať rukou na papier, neskôr používať Excel.

Ja napríklad dodnes počítam každý rok dve daňové priznania ručne. Samozrejme existujú rôzne programy a editovateľné súbory, ktoré to vypočítajú samé od seba, ale pri ich použití chýba to najdôležitejšie: hlboké porozumenie podstate veci.

Dve vlastnoručne vypočítané priznania úplne stačia na to, aby sa človek udržal vo forme a všetky ostatné urobí počítač. A verte mi, už som v živote videl veľa chybne vypísaných daňových priznaní, keď účtovníčka len nahádzala údaje do počítača a nebola schopná skontrolovať, či ten výstup dáva naozaj zmysel.


Apropo: Čítali ste už niekedy Zákon o dani z príjmov 595/2003? Na prvý pokus z toho kamenie mozog. Na druhý pokus to začiná dávať zmysel. Teraz ho už považujem za motivačné čítanie. Veď v tom zákone sú vymenované desiatky spôsobov, ako sa dajú zarobiť peniaze? Mnohé z nich by človeka ani nenapadli. A práve v tomto zákone sú vymenované spôsoby, ako oslobodiť svoje príjmy od platenia daní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *