Úvod

Všetci budeme milionári

Peniaze

Viete koľko peňazí zarobíte počas svojho života? Oveľa viac než si vieme predstaviť. Všetci raz budeme milionári. Len niekto skôr a iní neskôr.

Peniaze každý mesiac zarábame a tiež míňame. Život pomaly plynie a my si neuvedomujeme ako sa mení svet okolo nás. Zabúdame, že pred dvadsiatimi rokmi bol priemerný hrubý plat na Slovensku 379 € a v roku 2019 je to 1 092 €.  A už vôbec si nevieme predstaviť budúci vývoj.

Nadávame na zdražovanie potravín a bytov a nevšímame si nízke ceny elektroniky alebo benzínu. Naša národná banka sa snaží, aby postupne zdraželo všetko. Bankári by chceli každý rok dosiahnuť zdraženie tovarov o 2 % a nárast platov o 3 %. Na obrázku č. 1 vidíme, ako sa budú zvyšovať príjmy a tiež ceny, ak sa centrálnej banke podarí dosiahnuť svoje ciele.

Obrázok 1. Graf predpokladaného vývoja platov a cien na Slovensku v rokoch 2020-2064
Obrázok 1. Predpokladaný vývoj platov a cien na Slovensku v rokoch 2020-2064

To je len polovica pointy. Na druhom obrázku sú spočítané očakávané celkové príjmy zamestnanca s priemerným platom pre obdobie najbližších 45 rokov. Každý si tam nájde svoje očakávané príjmy. Stačí sa pozrieť do kalendárneho roku, v ktorom sa chystáte do dôchodku a vidíte, koľko peňazí ešte zarobíte.

Obrázok č.2. Predpokladaný kumulatívny príjem zamestnanca s priemernou mzdou.
Obrázok 2. Predpokladaný kumulatívny príjem zamestnanca s priemernou mzdou.

Graf je samozrejme len orientačný. V privátnej zóne nájdete detailnejšiu analýzu v ktorej zistíte svoje budúce príjmy pre viacero životných scenárov.


Názorný príklad:

Peter má 45 rokov a zarába dvojnásobok priemernej mzdy. Koľko peňazí zarobí do plánovaného odchodu do starobného dôchodku vo veku 67 rokov?

Riešenie:

Peter bude pracovať ešte 22 rokov. Keby zarábal priemernú mzdu, celkovo by zarobil 325 000 €. Pretože zarába dvojnásobok, podarí sa mu zarobiť 650 000 €.


Počas života nám cez ruky pretečú nepredstaviteľne peniaze. Rozdiel medzi veľkým bohatstvom a veľkou chudobou na konci života spôsobí každomesačné použitie jedinej desatiny tohto príjmu. Kto každý mesiac dokáže ušetriť a rozumne zhodnotiť tých 100€, je za vodou a vysmiaty. Ale kto každý mesiac minie o 100€ viac než zarobí má naozaj veľký problém.

Priemerný obyvateľ Slovenska za najbližších 45 odpracovaných rokov zarobí  milión €.🥳

Priemerní manželia zarobia milión € počas najbližších 30 rokov.

Ak sa Vám článok páčil dajte mi Like tu. Nazdieľajte článok aj kamarátom, ktorým by mohol pomôcť.

2 názory k “Všetci budeme milionári

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *